23 Haziran 2017

Bu Benim Mirasım

     Nerede doğduğumuzu, hangi ulustan olduğumuzu, cinsiyetimizi veya ebeveynlerimizi seçme şansımız olmuyor. Bunlar bizim özgür irademiz dışında seçilen ve bize dayatılan şeylerdendir. Seçenekleri çoğaltmak mümkün. Fakat olduğumuz kişiyi reddetmekte pek olası ve gerçekçi görünmüyor. Ben Anadolu topraklarında doğmuş bir Türk'üm, sende Türk, Kürt, Arap, Zaza veya Laz olabilirsin. Bir anlığına düşünmeni istiyorum sadece. Kültürüne ait halk oyunlarının, batıl inanışların, geleneklerin ve göreneklerin, örf ve adetlerin olmadığını bir düşün. Seni sen yapan kültüründür. Bunun olmadığını düşün. Ne kadar karamsar bir tablo ortaya çıkardı. Bir kaza sonucu geçmişini tamamen unutmuş, kim olduğundan haberi olmayan bir kazazededen farksız olurdun.

     Fen bilimlerinin kraliçesi Fizik ise, sosyal bilimlerin kraliçesi Tarih'tir. Bir bilim olarak Tarih, geçmişin aydınlatılmasıdır. Tarih, hafızasını kaybetmiş bir hastaya gerekli ilaçları zerk etmektir ki hasta geçmişini hatırlasın ve kim olduğunun farkında olsun. 


Anadolu Kültür Haritası


     Peki ya hangi Tarih ? Anadolu'da yaşayan bir birey olarak ve de Türk olarak, benim tarihi mirasım Türk Tarihine sıkışıp kalmış vaziyette midir ? Bunun cevabı net olarak hayırdır. Uluslar, özellikle Türkler gibi geniş alanlara yayılma politikası güden uluslar, gittikleri yerlerin tarihi mirasını da bünyelerine katarlar, zengin bir kültür ve tarihi miras oluştururlar. Bizler Anadolu sakinleri olarak, Hititleri, Frigleri, Lidyayı, Urartuyu, Likyayı, İyonyayı, Paplagonyayı, Kaşkaları, Hurrileri ve daha birçok halk ve devleti, Anadolunun tarihi mirası olarak görmezsek, dar bir Tarih bilinci içerisinde sıkışıp kalırız. Çünkü Anadolu bizim yaşadığımız toprak parçası, geçici olarak yerleşip sonra terkedeceğimiz bir yer değil. Bu sebeple Anadoluya kalıcı olarak yerleşmişsek, bu toprakların zengin mirasını da kendi tarihimiz adına sahiplenmeliyiz. Çünkü insan sadece kavmiyle değil, kültürü ve de toprağı ile insandır. Bu toprağı kazdığında altından bir Hitit kabartması çıkıyorsa, o eser artık senin tarihi ve kültürel mirasının bir parçası olmuştur. Hititler Türk değil ki beni ilgilendirmez diyemezsin. Çünkü Anadolu senin yurdundur ve yurt sahibi olmak, insanı insan yapan yegane özelliklerdendir.


Törensel içki kabı. Hitit Devleti.


     Biraz daha ileri boyutta bakmamız gerekirse, insanlık mirasına karşıda hassas olmak gerekmektedir. Herşeyden önce insan isek, insanlığa mal olmuş tarihi her türlü ürünü sahiplenmeliyiz, benimsemeliyiz. Mısır Piramitleri, Çin Seddi veya Ayasofya farketmez, bazen her türlü farklılığı bir kenara bırakıp insan olmanın bize yeteceğini öğrenmeliyiz. Bu benim mirasım, senin mirasın. Çok birşey yapmana lüzum yok. Al eşini, çocuğunu, arkadaşını, bir müzeye götür. Tarihi bir mekan gezdir, ona güzel bir kitap hediye et. Bilinçlen, bilinçlendir. Çünkü bu sana kalmış çok değerli bir miras. Bu senin mirasın, bu benim mirasım.

Bir vatanın sahibi olmanın yolu, o topraklarda yaşanmış tarihi olayları bilmek, doğmuş uygarlıkları tanıma ve sahip olmaktan geçer. / M.Kemal Atatürk


Mısır Piramitleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder