8 Aralık 2017

İsrail Devleti'nin Kuruluşu Üzerine

Theodor Herzl. Bu isim ortadoğuda kurulacak bir İsrail Devleti rüyasını, rüya olmaktan çıkarıp realiteye dönüştüren kişidir. Siyonist Örgütü’nü kuran Herzl, dönemin büyük devletleri ile diplomatik ilişkilere başlar. 2.Abdülhamid’e 1896 yılında, Filistin’de bir yahudi devleti kurulması karşılığında Osmanlı’nın bütün borçlarını kapatmayı teklif eder. Ancak olumsuz ve sert bir yanıt alır. Bunun üzerine tekrar avrupaya döner ve kamuoyu çalışmalarına başlar.
İngiliz mandası altındaki Filistin’de bir yahudi yurdunun kurulması ile ilgili çalışmalar 19.yüzyılda başladı. Bu sebeple ilk toplantı 29 Ağustos 1897 yılında Basel’de yapıldı. O toplantıda Herzl, “Bugün burada Yahudi Devleti’ni kurdum. Eğer bunu şuan açıklarsam herkes beni alaya alır ancak beş, en fazla elli yıl sonra herkes bu gerçeği görecek.” demiştir. Herzl sistematik bir biçimde dönemin devletleriyle görüşmelere devam eder. Yahudileri başından def etmek isteyen Rusya bile ona destek verir. İngilizler Herzl’e Kıbrıs, Arjantin ya da Uganda’da bir devlet kurabileceklerini söyler. Herzl bu tekliflere sıcak baksa da, siyonistler içerisinden gelen Kudüssüz İsrail olmaz tepkileri üzerine bu teklifleri reddetmek durumunda kalır.


1917 yılında yayınlanan Balfour Deklarasyonu’nda, İngiltere, Filistin’de bir yahudi devleti kurulmasına açıkça izin verir ve bu konuda çalışmalara başlar. Tüm bu süreç içerisinde Filistin’e yahudi göçü hızla devam etmektedir. Deklarasyondan bir ay sonra İngilizler Kudüs’ü ele geçirdi. Bu siyonistleri aşırı derecede sevindirdi.

1920 yılında Milletler Cemiyeti Filistindeki İngiliz mandasını kabul ettiğini açıkladı. Bu açıkça 1917’de alınmış kararında desteklenmesi anlamına geliyordu. Bundan sonra daha şiddetli biçimde yahudilerin Filistin topraklarına göç etmeleri üzerine çalışıldı. Nazilerin etkisi ile büyük bir göç dalgası başladı ve Filistin’in demografik yapısı iyice değişmeye başladı. Yıl 1947’ye geldiğinde İngiltere meselenin çözümü iddiasıyla konuyu BM’ye taşıdı. BM’den çıkan sonuç Filistin’de Arap ve Yahudi olmak üzere iki devletin kurulması idi. Kudüs ise BM denetiminde olacaktı. 14 Mayıs 1948 yılında BM planı doğrultusunda David Ben Gurion tarafından İsrail Devleti’nin kuruluşu ilan edildi. Bu tarihten sonra günümüze kadar bir dizi Arap-İsrail Savaşı yaşandı ve İsrail hukuksuz bir biçimde 1948 sınırlarını ihlal ederek her geçen gün Filistin topraklarını, yahudi yerleşim yerleri vasıtasıyla İsrail topraklarına kattı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder